Moja Polska Muza

Ewa Wierzuchowska
Eva Wierzuchowska

Ewa Wierzuchowska mieszka i pracuje w Polsce od 2007 roku. Jest artystką, pisarką i nauczycielką języka angielskiego w Sopocie. Jej obrazy olejne były wystawiane i sprzedawane w Trójmieście, a także w Wielkiej Brytanii. Jej pasja do pisania pojawiła się już w wieku 11 lat. Od tego czasu pisze i publikuje opowiadania i wiersze, a także tworzy sztuki, z których niektóre zostały wystawione. Choć urodzona i wychowana w Wielkiej Brytanii, a jej drugim językiem jest polski, zaczęła eksperymentować z poezją napisaną w języku jej przodków. Jej rodzice wyemigrowali z Krakowa do Wielkiej Brytanii w 1950 roku. W wolnym czasie Ewa lubi długodystansowe wycieczki piesze i rowerowe. W zeszłym roku, tj.  w 2017, przejechała dystans 2000 km ścieżkami rowerowymi w całej Polsce.

 

Moja Polska Muza

Od 2007 roku mieszkam i uczę języka angielskiego w Polsce, choć bywałam tu również w latach 1992-1994.

Moja decyzja pozostawienia Wielkiej Brytanii na dobre była ostatecznym i bezdyskusyjnym wyborem, którego nie żałuję. Uczyłam we Wrocławiu, Lublinie i Gdyni, teraz prywatnie uczę w Sopocie..

Mieszkając w Wielkiej Brytanii, regularnie pisałam wiersze do czasopism i periodyków poetyckich dopóki starczyło mi inspiracji. Jakkolwiek kilka lat temu napisałam kilka sztuk i szkiców, które wykonała moja polska Grupa Dramatyczna w Sopocie.

Ponieważ zanurzyłam się w języku polskim poprzez codzienną rozmowę, telewizję i czytanie, automatycznie zaczęłam myśleć i pisać kreatywnie w tym języku. Pragnę podzielić się moją poezją i móc ją recytować  lub opublikować.

Co ciekawe, wcześniej pisałem po angielsku wiersze o moim polskim pochodzeniu, o moich dziadkach z Zakopanego i dalszej rodzinie z Krakowa.

Moi rodzice spotkali się w Wielkiej Brytanii w latach 50-tych  i postanowili się tam osiedlić.

Jednakże nasz dom był pełen kultury polskiej i mówiło się wyłącznie po polsku. Moja decyzja zamieszkania w Polsce po śmierci rodziców, był oparta na poczuciu przynależności do kraju, skąd są moje korzenie.

Wiersz „Kultura polska”, opisuje moje przemyślenia na temat zmieniającego się oblicza kultury polskiej, w okresie od  postkomunistycznych lat 90-tych XX wieku do bardziej nowoczesnego, europejskiego XXI wieku.

Zobacz moje wiersze tutaj.

Oznaczone , , , , ,

2 opinii z “Moja Polska Muza

Dodaj komentarz