Wymagania językowe w pracy i na uczelniach

Wymagania egzaminacyjne

Poziom języka polskiego niezbędny by studiować w Polsce – wymagania językowe względem obcokrajowców

Coraz więcej polskich uczelni wymaga od cudzoziemców, chcących studiować w języku polskim, państwowego certyfikatu znajomości języka. Międzynarodowy certyfikat potwierdza biegłość językową na poziomach B1, B2 lub C1.  Uczelnie, w zależności od rodzaju podjętego kierunku studiów, stawiają obcokrajowcom różne wymagania  językowe w zakresie znajomości języka studiów. Czasami też konieczne jest zdawanie egzaminu ze znajomości języka polskiego organizowanego przez rektora uczelni. Cudzoziemcy mogą również przedstawić dokumenty szkoły zagranicznej, które potwierdzają ukończenie studiów polonistycznych lub innych z zakresu języka polskiego lub ukończenia szkoły polskiej czy kursów językowych.

Jeśli chodzi o wymagania językowe na kierunkach uniwersyteckich, to na ogół należy znać język polski na poziomie  B2. Co prawda, prestiżowe uczelnie wyższe w Polsce wprowadzają na najpopularniejszych kierunkach nauczanie w języku angielskim i niemieckim.  W przeważającej jednak większości językiem wykładowym uczelni jest właśnie język polski.
Certyfikat językowy wymagany jest również od zatrudnianych w Polsce obcokrajowców w przypadku zajmowania przez nich stanowisk, na których posługiwać się będą językiem polskim. Ma to miejsce m.in. w służbie zdrowia czy służbie cywilnej. Od obcokrajowca, podejmującego w Polsce pracę w służbie cywilnej wymagany jest certyfikat znajomości języka polskiego na poziomie B2.
Cudzoziemcom, od których polscy pracodawcy oczekują udokumentowania znajomości języka polskiego, pozytywny wynik egzaminu ułatwia uzyskanie stałego kontraktu pracy, jak i osiedlenia się w Polsce.

Oznaczone , , ,

Dodaj komentarz