Z WIDOKIEM NA MORZE

Lubię podróżować, ponieważ każda nowa podróż nadaje rzeczywistości pospolitej nowe barwy, zapachy, wrażenia, odświeżając ją i odnawiając. Pewnego dnia postanowiłam przekształcić swoją pasję w pracę i otworzyłam biuro podróży w Petersburgu. Okazało się, że organizowanie klientom wczasów sprawia mi taką samą przyjemność, jak własne podróże. Ta praca zafascynowała mnie, a kiedy robi się coś z zapałem, to czas mija niepostrzeżenie. Nie zauważyłam, jak minęło sześć lat. Nadszedł rok 2014. Wydarzenia tego roku wywołały we mnie gniew, rozpacz oraz totalną niezgodę na politykę zagraniczną Rosji. Nagle poczułam się obco w kraju, ogarniętym patriotyczną histerią.
Parafrazując Stanisława Jerzego Leca powiem tak: kiedy znalazłam się na dnie, usłyszałam pukanie ze strony Polski. Powiedziałam sobie – czas wracać. Od tego momentu rozpoczął się u mnie nowy ekscytujący etap życiowy – nauka języka polskiego, poznawanie niezwykłych ludzi w Związku Polaków w Petersburgu, poszukiwanie korzeni w archiwach polskich i rosyjskich. Wyobraźcie sobie moje zdziwienie, gdy wszystkie historie z mojego dzieciństwa o polskich przodkach zostały potwierdzone…

Pożegnałam się z brudnoszarym pochmurnym cesarskim Petersburgiem i wylądowałam w Trójmieście pod koniec 2017 roku. Badam nieznany brzeg i postrzegam Trójmiasto jako bardzo atrakcyjne. Trzy wyjątkowych miasta, zbudowane w różnych epokach, trzy przepiękne malownicze krajobrazy, w oprawie jaskrawego słońca, świeżego wiatru i piaszczystych plaży na tle zmiennego Bałtyku. Majestatyczny gotycko-barokowy Gdańsk, secesyjny kurort Sopot oraz urocza modernistka Gdynia.
Trójmiejski Park Krajobrazowy, rozciąga się wokół miast, aby chronić środowisko licznych gatunków roślin i zwierząt, obfitość kwiatów i kwitnących drzew. Ścieżki rowerowe, wiążące między sobą wszystkie trzy miasta i konkurujące długością z ulicami. Wszystko to tworzy wspaniały ośrodek miejski, w którym wygodnie się żyje i miło spędza czas.
Chociaż na razie znajduję się na początku mojej nowej przygody, pełna niepewności, jestem przekonana, że w końcu wszystko będzie wspaniałe.

Oznaczone , , ,